„Také bruško som nemala snáď ani v puberte“

Abdominoplastika po pôrode, Lívia 38 rokov


Patríte medzi mamičky, na ktorých sa materstvo podpísalo? Chceli by ste svoju pôvodnú postavu pred tehotenstvom?
Paní Lívia je mamička troch krásnych detí a vášnivá športovkyňa. Po pôrode sa jej však rozstúpilo brušné svalstvo a za svoju postavu sa hanbila. To boli hlavné dôvody, prečo prednedávnom podstúpila abdominoplastiku. Prečítajte si rozhovor s touto pozitívnou ženou, ktorá sa teraz naplno raduje zo svojich nových ladných kriviek.


Lívia, ste po abdominoplastike. Čo bol hlavný dôvod Vašej operácie?

Faktorov, prečo som sa nakoniec rozhodla operáciu podstúpiť, bolo niekoľko. Mám po dvoch pôrodoch cisárskym rezom, z toho raz dvojčatá. Jedným z hlavných dôvodov bol teda zdravotný. Mala som veľkú diastázu, ktorú sa mi ani napriek špeciálnemu cvičeniu u fyzioterapeuta nepodarilo vyriešiť. Ďalší dôvod bol skôr estetický. Po pôrode dvojčiat som schudla takmer 23 kg a na bruchu sa mi vytvoril veľký kožný previs. Hanbila som sa v plavkách a necítila sa dobre vo svojej koži. Začala som hodne športovať a rozstup brušného svalstva nie je pri športe bezpečný. Preto som sa po 2 rokoch po pôrode odhodlala a vyrazila na konzultáciu.

Splnil zákrok Vaše očakávanie?

Určite splnil. Nebudem však klamať. Na začiatku som váhala, či som urobila správnu vec. Bola som totiž odkázaná na lôžko a chýbal mi môj aktívny život. Ale teraz som nadšená a milujem svoje nové brucho. Ako bonus mi vďaka odstráneniu kože zmizli všetky strie, s čím som nepočítala. S prácou pána doktora Skálu z OB Care clinic.
Som maximálne spokojná. Jazva v oblasti pupka sa zahojila veľmi skoro, spodná jazva v podbrušku bledne, je krásne rovná. Výhodou je, že ju môžem schovať aj do nižších nohavičiek a plaviek.

Aký dôležitý bol pre vás výber pooperačnej bielizne? Odporučil Vám ho lekár?

Určite dôležitý. Z diskusií a článkov na internete som vedela, aké je nosenie kompresnej bielizne podstatné.
Najmä však pri probléme diastázy. Nechcela som si výsledok pokaziť zle zvolenou bielizňou. Priamo na klinike som dostala sťahovací pás od značky LIPOELASTIC.
Len čo som sa dozvedela veľkosť, zaobstarala som si druhý kus. Mohla som tak pásy prať a nebyť bez bielizne ani chvíľu. Prvých 14 dní som sa totiž bez pásu nechcela ani sprchovať.

Aký typ bielizne ste po operácii nosila? Ako ho hodnotíte?

Ako som už zmienila vyššie, ihneď po operácii som mala pevný pás s tromi pruhmi, ktorý som nosila dva mesiace po zákroku. Neskôr som ho používala pri cvičení a behu na dlhšie trate. Aby som bola úprimná, pás mi hlavne pri spaní nebol pohodlný. Nechcela som však podceniť pooperačnú starostlivosť a od pána doktora som vedela, že jeho nosenie je nevyhnutné. Neskôr som si zakúpila kompresný návlek VH special Comfort a dva kusy VH unique v čiernej a béžovej farbe, tiež od firmy LIPOELASTIC. Tie mi boli veľmi príjemné. Ocenila som, že návleky rýchlo schli, nepotila som sa v ňom a mala som pocit, že je bruško chránené, ako je potrebné. Bielizeň som nosila 3 mesiace denne, a potom ešte pol roka na cvičenie. Úprimne si nedokážem predstaviť, že by som bola ihneď po odložení pásu bez akejkoľvek sťahovacej bielizne.

Ako dlho trvala pooperačná starostlivosť a obdobie rekonvalescencie?

Trúfam si povedať, že som trochu blázon. Pre svoj život potrebujem pohyb a tak som na prvú 5 km prechádzku išla už 14 dní po operácii. V ďalších týždňoch som vzdialenosti zvyšovala, až som sa plynulo vrátila k behu a pretekom. Všetko som absolvovala s pásom alebo v sťahovacej bielizni, aby som nepoškodila operovanú časť bruška. Priame brušné svalstvo som neposilňovala niekoľko mesiacov po operácii. Rekonvalescenciu som ale mala bezproblémovú a rýchlu.

Čo by ste poradili všetkým mamičkám, ktoré uvažujú o abdominoplastike?

Rád by som mala niekoľko. Najdôležitejší je určite výber správneho plastického chirurga, ktorý má s týmto zákrokom skúsenosti. Ja osobne som čítala kopu recenzií na internete a bola som na viacerých konzultáciách. Ďalej by som všetkým ženám po abdominoplastike poradila, aby venovali veľkú pozornosť pooperačnej starostlivosti. Noste pooperačnú bielizeň podľa odporúčania lekára a pokojne aj ďalej, nech je výsledok čo najlepší. Ja osobne som si kúpila aj silikónový gél na jazvy a túto investíciu neľutujem. Jazvy sa mi krásne zahojili.