Strašiak s názvom gynekomastia!


Zväčšenie prsnej žľazy čiže gynekomastia je hormonálny problém, ktorý trápi čím ďalej tým viac mužov. Odstránenie gynekomastie sa tak stalo bežným plastickým zákrokom. Osobnú skúsenosť má aj 32ročný Petr, ktorý sa s nami podelil o svoje pocity pred zákrokom, ale i po ňom.


 

Petr, aké príznaky ste z hľadiska gynekomastie pozorovali? Viete príčinu?

Priznám sa, že som dlhší čas nepozoroval, že by som mohol mať nejaký problém. Viedol som veľmi zlý životný štýl, mal som výraznú nadváhu a istú časť vykonala aj genetická predispozícia. Problém som začal pociťovať až vtedy, keď som začal chudnúť. Aj napriek tomu, že som vďaka športu zhodil kopu nadbytočných kíl, moje prsia zostávali stále „tučné“ a nevzhľadné.

 

Ako ste zistili, čo môžete s týmto problémom robiť?

Zo začiatku som si myslel, že to zvládnem vycvičiť a schudnúť. Zvýšil som počet tréningov a výrazne upravil životosprávu. Neskôr som však od partnerky zistil, že môj problém je zväčšenie prsnej žľazy, teda gynekomastia. Partnerka je fitness trénerka s dobrými znalosťami fyziológie a anatómie a tak mi prezradila, že jedinou cestou, ako sa toho zbaviť je podstúpenie plastického zákroku.

 

S kým ste problém gynekomastie riešili?

Zo začiatku len s priateľkou. Nebolo mi to veľmi príjemné. Neskôr som zistil, že kamarát riešil rovnaký problém, a tak som sa aj jeho opýtal na pár rád. Potom, keď som sa objednal na konzultáciu, som problém prebral podrobne s lekárom.

 

Podľa čoho ste vyberali kliniku? Bolo niečo, z čoho ste mali obavy?

Kliniku som zvolil na základe známeho, ktorý na nej zákrok podstúpil. Preštudoval som si recenzie a prostredníctvom e-mailu som komunikoval s lekárom. Jediné obavy, ktoré som mal, boli ohľadne dĺžky pracovnej neschopnosti a či bude výsledok podľa mojich očakávaní. V tom čase som bol pevne rozhodnutý, a tak som sa na zákrok skôr tešil.

 

Ako dlho trval zákrok? Mali ste po zákroku bolesti?

Zákrok trval asi 2 hodiny v celkovej narkóze. Pred samotným zákrokom mi plastický chirurg všetko pekne vysvetlil, a tak som vedel, do čoho idem. Dohodli sme sa na liposukcii, odobratí prsných žliaz a menšej úprave vonkajšej časti pŕs. Po zákroku som prekvapivo nepociťoval žiadne výrazné bolesti ani iné nepríjemnosti.

 

Aká bola vaša pooperačná starostlivosť?

Ihneď po zákroku som bol zabandážovaný klasickými ovínadlami. Zo začiatku to bolo v poriadku, neskôr sa mi však ovínadlá začali zarezávať a ich nosenie mi bolo dosť nepríjemné. Znovu teda zakročila partnerka a vyhľadala na internete, že existuje špeciálna sťahovacia bielizeň práve pre mužov po gynekomastii.

 

Aká bola pooperačná bielizeň a ako dlho ste ju nosili?

Kompresné pooperačné vesty mi následnú rekonvalescenciu výrazne uľahčili. Mohol som sa vďaka nim takmer okamžite vrátiť do práce. Nakoniec som ich nosil dlhšie, než bolo potrebné. Cítil som sa v nich komfortne a navyše mi pekne sťahovali oblasť brucha, na čo som si rýchle zvykol :D.

 

Ako ste spokojný s výsledkom? Išli by ste do toho znovu?

S výsledkom som spokojný maximálne. Aj na porovnávacích fotkách od lekára je vidieť značný rozdiel. Pomohlo mi to so sebavedomím a určite by som neváhal a zákrok podstúpil znovu.

 

Čo by ste odporučili mužom, ktorí majú rovnaký problém?

Všetkým mužom, ktorí si myslia, že by sa ich tento problém mohol týkať, by som odporučil, aby sa nebáli a skonzultovali ho s odborníkom. Určite je lepšie zákrok podstúpiť čo najskôr, než gynekomastia dosiahne väčšie rozmery. Za ten výsledok to určite stojí smile